Společnost Alza.cz a. s. připravila ve spolupráci s Platební institucí Roger zajímavý finanční [...]
Vláda Petra Nečase chystá nový zákon o obchodních korporacích a půjde o nejrazantnější změnu obchodního práva za dvacet let. Snížení základního kapitálu potřebného k založení s.r.o. z 200 tisíc na jednu korunu vyvolává kritiku.
Největší změnu obchodního práva v České republice od roku 1991 přinese zavedení zákona o obchodních korporacích. O víkendu ho schválila Legislativní rada vlády.
Novinka má zvýšit odpovědnost manažerů za řízení firem, zakládání společností s ručením omezeným se základním jměním ve výši jedné koruny či možnost vydávat cenné papíry (kmenové listy) na majetek společností s ručením omezeným.
1. Kmenové listy v s.r.o.
"Umožní snazší přenos majetkových práv v rámci s.r.o. Na druhou stranu zvyšují hrozbu snadnějšího převzetí společnosti. Cenný papír nemusí mít úředně ověřený podpis. Dnes musí změnu vlastnictví schválit valná hromada. Úprava se blíží britskému modelu, naopak německé či rakouské právo ji nezná.
2. Základní kapitál s.r.o 1 Kč
Snížení základního kapitálu potřebného k založení s.r.o. z 200 tisíc na jednu korunu vyvolává i kritiku. "Objeví se tu i nedůvěryhodné subjekty, přece pokud podnikatel nevěří, že do svého nápadu má vložit 200 tisíc korun, stěží tomu může uvěřit jeho obchodní partner," říká Petr Čech z katedry obchodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
V Německu je potřeba 10 tisíc euro, naopak Velká Británie či Francie vyžadují minimální částky.
3. Koncern má upřednostnit zájem celku před zájmem "dcery"
V Česku se tento problém nedávno diskutoval v souvislosti vzájemně „se požírající“ konkurence modelů Škoda Superb a Volkswagen Passat v rámci koncernu VW. „Fungující koncern přináší jeho členům výhody, které by mimo něj nedosáhli, proto se zájem celku upřednostňuje,“ vysvětluje Bohumil Havel, spoluautor zákona a advokát kanceláře PRK Partners.
4. Osoba vlivná
Nový zákon zavádí takzvaný koncept vlivné osoby, která odpovídá za svá rozhodnutí – a tudíž i za újmu vůči věřitelům – i z pozice ve vedení společnosti. To nyní platí jen v případech prokázání zjevně špatných úmyslů. „Úprava není přísná, pouze předpokládá vyrovnání ztrát, které ovlivnění chodu firmy jejím vedením přináší,“ říká Havel.
Zdroj: Petr Býma, iHNed.cz
Potřebujete poradit s EDI řešením pro vaši firmu?