Společnost Alza.cz a. s. připravila ve spolupráci s Platební institucí Roger zajímavý finanční [...]
Není Coca-Cola jako Coca-Cola. Podle zjištění slovenské asociace spotřebitelů dodávají světoví výrobci potravin na trhy postkomunistických zemí méně kvalitní potraviny než na zbytek kontinentu. Podle Evropské komise to je v pořádku, pokud to je dobře označeno.
Coca-Cola, káva, čokoláda či jiné potraviny, které se prodávají pod stejným názvem po celém světě, mohou mít v jednotlivých státech Evropské unie jinou chuť a složení. Uvedl to v reakci na stížnost bulharského ministra zemědělství Naydenova mluvčí eurokomisaře pro spotřebitelskou politiku Frederic Vincent.
Ten tak reagoval na polemiku, kterou vyvolal srovnávací test značkových potravin Asociace spotřebitelů Slovenska (ASS), které financovalo zastoupení Evropské komise na Slovensku.
"Společnosti nemají povinnost prodávat stejný produkt pod touž značkou ve všech zemích unie," dodal Vincent. Musí však o složení výrobku spotřebitelů na etiketě informovat.
Test přitom potvrdil, že některé produkty, které vyrábějí potravinářské koncerny pod touž značkou, mají na různých trzích jiné složení.
Jedním z nich byl nápoj Coca-Cola. Testy potvrdily, že pro slovenský, bulharský, maďarský a rumunský trh obsahuje umělé sladidlo zatímco v nápojích téže značky, která se prodává v Česku, Německu, Polsku a Rakousku, ji nahradil cukr.
„Signalizuje to, že východní čast Evropské unie může být trhem druhé kategorie,“ připustil pro HN.sk analytik trhu Ľubomír Drahovský.
Další odlišnosti ve složení ukázal test, který prováděla akreditovaná laboratoř, také u koření nebo kávy. Jedině čokoláda Milka měla podle testu ve všech zemích stejné složení a kvalitu.
Slovenská potravinářská komora však problém v různém složení pro různé země nevidí. „Výrobci mohou do svých produktů prodávaných pod tou samou značkou přidávat různé ingredience. Důležité je dodržování zásad bezpečnosti a legislativy o označování potravin,“ souhlasí s Vincentem ředitelka komory Jarmila Halgašová.
Jde (jen) o peníze
Podle agrárního analytika Petra Havla je to známá věc i v Česku. "Je potřeba ale říci, že tato skutečnost má dvě strany. Při plnohodnotném složení by ty výrobky byly dražší, než jsou," řekl již dříve Havel.
Na různé složení si oficiálně u Evropské unie stěžoval bulharský ministr zemědělství Miroslav Naydenov. "Je neslýchané, aby v Evropě platily dvojí standardy pro prodej potravin. Pokud se skutečně prokáže, že se k Bulharsku přistupovalo jako k druhořadé zemi, Sofie zváží veškeré právní kroky," prohlásil koncem května ministr.
"Ty potraviny nejsou nebezpečné, může to být volba firmy. I produkty úplně stejného jména se můžou v různých zemích lišit. Je to jen volba spotřebitele," uvedl již dříve Vincent.
Ministr zemědělství Ivan Fuksa nedávno po ČT uvedl, že si nedokáže představit, že "by jednotlivý členský stát začal komunikovat s nějakým silným výrobcem, řetězcem, aby měnil receptury tak či onak."
Zdroj: Libor Akrman, IHNED.cz
Potřebujete poradit s EDI řešením pro vaši firmu?