Společnost Alza.cz a. s. připravila ve spolupráci s Platební institucí Roger zajímavý finanční [...]
Ochranky obchodních řetězců zadrží v posledních třech měsících roku v obchodech až pětkrát víc pachatelů krádeží než ve zbytku roku. Kromě růstu počtu krádeží se mění i skladba zcizeného zboží. Vyplývá to z údajů bezpečnostních agentur. Podíl ukradeného zboží na celkovém objemu maloobchodních tržeb se dlouhodobě pohybuje okolo 1,5 procenta.
Zatímco od ledna do září se zloději zaměřují nejvíce na čerstvé potraviny, cukrovinky, drogerii či dětské zboží, v závěru roku se nejvíce krade kosmetika, spotřební elektronika a alkohol. "Změna je způsobena především rozdílnou skladbou doplňkového sortimentu obchodníků a masivnímu vystavení jindy během roku velmi dobře zabezpečeného zboží. Zároveň se zde i odráží trend dárkového zboží, které jde výrazně lépe na odbyt v rámci černého trhu," uvedl Martin Giebel ze společnosti M2C.
Podle Jana Laknera z bezpečnostní agentury Securitas se v zimě v obchodech obecně krade víc, nahrává tomu i fakt, že zloději oblečení v bundách mají více možností, kam zboží schovat. "Nejvíce zlodějů odhalíme v buticích s oblečením a parfumériích. Zloději se často zaměřují také na kožichy a kabelky a obecně na značkové oblečení," dodal.
Podle M2C se na krádežích v maloobchodu z 50 procent podílejí zákazníci, zbytek jde na vrub zaměstnancům společností a dodavatelům. Stále více se na krádežích podílejí vícečlenné zlodějské skupiny, u kterých jsou role členů rozdělené a skupiny jsou dobře organizované i díky moderní komunikační technice. Výrazně také narůstá počet zlodějských skupin ze zahraničí.
Současně roste agresivita pachatelů při zadržení. Zloději se často při zákroku bezpečnostní služby snaží o vyvolání zmatku v davu, při kterém je větší šance uniknout. Roste také podíl vlastních zaměstnanců firem na organizovaných krádežích, jak jsou např. nehlášené storno nákupy, ztráty zboží při inventurách nebo výměny elektroniky přímo v prodejnách.
"Novinkou jsou množící se krádeže mražených a chlazených potravin, mnohdy na přímo objednávku restaurací. Tyto informace vyplývají z výpovědí pachatelů, které po zadržení předáváme polici, s níž úzce spolupracujeme," dodal Lakner.
Podle odhadů bezpečnostních agentur se každoročně v tuzemských obchodech ztratí zboží odpovídající 1,5 procenta maloobchodních tržeb, což představuje zhruba 13 miliard korun.
Zdroj: ČTK
EDIZone využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Potřebujete poradit s EDI řešením pro vaši firmu?