Společnost Alza.cz a. s. připravila ve spolupráci s Platební institucí Roger zajímavý finanční [...]
Maloobchodní tržby v červnu se bez očištění o sezonní vlivy snížily o 3,5 procenta po květnovém růstu o 3,2 procenta. Po očištění pouze o vliv počtu pracovních dní klesly také o 3,5 procenta. Meziroční pokles tržeb se projevil jak v motoristickém segmentu, tak i v maloobchodě, uvedl Český statistický úřad.
"Po očištění o sezonní vlivy, kalendářní a pracovní dny se tržby v maloobchodě včetně prodeje a oprav motorových vozidel v červnu snížily reálně meziměsíčně o 0,1 procenta a meziročně očištěné pouze o pracovní dny o 3,5 procenta, stejný pokles zaznamenaly tržby bez očištění," informuje ČSÚ.
"Pokles tržeb obchodníků o 3,5 procenta překvapil celý trh. Spíš ale půjde o ojedinělý výkyv mezi dobrými měsíci než o začátek klesajícího trendu," řekl ČTK analytik Home Creditu Michal Kozub. Největší podíl na výsledku mají zhoršené prodeje aut. Projevila se zřejmě i stávka odborářů, během níž si mnoho lidí raději prodloužilo volný víkend a odjelo na dovolenou. "Po zdražení bydlení, energií a dopravy, což jsou výdaje, které lidé platit prostě musí, na utrácení už tolik nezbývá. Navíc panuje nejistota ohledně dalších škrtů v rozpočtu, plánovaný růst DPH a hlavně důchodová reforma, což lidi od větších nákupů odrazuje," dodal.
K meziročnímu poklesu maloobchodních tržeb při stejném počtu pracovních dní letos i loni přispěl více motoristický segment, a to 2,9 procentního bodu než maloobchod, který klesl o 0,6 procentního bodu.
Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se zvýšily reálně meziměsíčně o 0,4 procenta a meziročně očištěné o pracovní dny i neočištěné klesly o 8,3 procenta. Po 13 měsících nepřetržitého růstu tržeb v motoristickém segmentu klesly tržby za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 8,7 procenta a za opravy o šest procent. Snížení bylo ovlivněno zejména vysokou srovnávací základnou v loňském roce, uvedl ČSÚ.
Za poklesem tržeb nižší prodeje aut, lidé neutrácejí
Výrazný červnový meziroční pokles maloobchodních tržeb způsobily zejména horší meziroční prodeje automobilů, dané jejich mimořádnými čísly před rokem. České domácnosti nicméně nyní brzdí v utrácení obavy z dalšího vývoje světové ekonomiky a nejistota ohledně dalších rozpočtových škrtů, plánovaný růst DPH a důchodová reforma. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Maloobchodní tržby se v červnu snížily o 3,5 procenta po květnovém růstu o 3,2 procenta.
"Propad celkového indexu maloobchodu včetně automobilového segmentu vypadá poměrně dramaticky, je ale ovlivněn loňskými nebývale vysokými prodeji aut a tržbami za jejich opravy. Vliv této vysoké základny se v dalších měsících již neprojeví. I při odhlédnutí od uvedeného mimořádného faktoru ovšem platí, že spotřebitelé zůstali v červnu ve svých výdajích opatrní," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Po zdražení bydlení, energií a dopravy, což jsou výdaje, které lidé platit prostě musí, na utrácení už tolik nezbývá, doplnil analytik Home Creditu Michal Kozub. Pokles tržeb obchodníků podle něj překvapil celý trh. Spíš ale prý půjde o ojedinělý výkyv mezi dobrými měsíci než o začátek klesajícího trendu. Projevila se zřejmě i stávka odborářů, během níž si mnoho lidí raději prodloužilo volný víkend a odjelo na dovolenou, dodal.
Analytik Raiffeisenbank Václav Franče připomněl, že loni v červnu prodeje automobilů vzrostly o 22,1 procenta, což bylo dáno končícím daňovým zvýhodněním nákupu nových automobilů pro podnikatele, jež bylo zavedeno dočasně v rámci vládních protikrizových opatření. I maloobchodní tržby jako celek tehdy rostly o nečekaných 6,6 procenta. Meziměsíční údaje ale podle něj stále ukazují na přetrvávající slabost spotřebitelské poptávky ve druhém čtvrtletí. "Za celý rok 2011 očekáváme i nadále nárůst maloobchodních tržeb o 2,5 procenta," odhadl.
Poptávce domácností ubírá síly trh práce, míní analytik Patria Finance David Marek. Nezaměstnanost klesá jen velmi pomalu, reálné mzdy téměř stagnují. Do této situace přichází stále více znepokojivých zpráv o stavu globální ekonomiky a dluhové problémy v eurozóně zůstávají nevyřešeny. Za této situace podle něj není pravděpodobné, aby ČNB pospíchala se zvyšováním úrokových sazeb. "Naopak zdá se, že se okamžik zpřísnění měnové politiky posouvá na později, patrně až na úvod příštího roku," podotkl.
Analytička Next Finance Markéta Šichtařová za mimořádně nebezpečný jev považuje meziroční pokles útrat za potraviny o 1,3 procenta. U jiných skupin zboží od aut po oděvy je možno výkyvy připsat různým jednorázovým vlivům, jako je počasí, slevová kampaň, zdražení benzínu. U potravin to však jde těžko, lidé jedí pořád. Nižší útraty tak znamenají nikoliv menší objem koupených potravin, ale jejich horší kvalitu. A takto se spotřebitelé rozhodují, když chtějí ušetřit. Důvodem mohou být obavy z budoucnosti. "Mimochodem na sklonku roku 2008 jsme také pozorovali náhlý nástup šetření v důsledku obav z přicházející krize, ačkoliv finančně se v té době ještě situace domácností nezhoršovala," varovala.
Zdroj: ČTK
Potřebujete poradit s EDI řešením pro vaši firmu?