Společnost Alza.cz a. s. připravila ve spolupráci s Platební institucí Roger zajímavý finanční [...]
Systém datových schránek může selhat. Ukázal to případ Jana Kalvody, na který upozorňuje deník MF Dnes. Podnikatel Jan Kalvoda totiž dostával zprávy určené advokátovi Janu Kalvodovi. Jednalo se například o předvolání k soudu v kauze Jágr tým nebo usnesení soudu ke jmenování rozhodců pro kauzu Diag Human. Právník tedy nedostával důležité informace.
Podnikatel Jan Kalvoda informoval o pochybení úřad soudy, poštu i právní kancelář svého jmenovce.
„Jestli si dokážou splést dva Kalvody, lidi s neobvyklým jménem, tak Jan Novák musí být úplně v háji. Bojím se, že moje korespondence zase chodí někam jinam a prošvihnu nějakou platbu," řekl MfD podnikatel Kalvoda.
Nedoručená zpráva přitom může mít vážné následky. Neúčast u soudu může vyústit v policejní eskortu před zraky rodiny nebo sousedů. Výzva k zaplacení dluhu zase může skončit exekucí. A nepravý adresát si může přečíst důvěrné údaje cizího člověka.
Podle právníka Jana Kalvody, který se angažuje v kauze Diag Human, se zprávy nezatoulaly náhodou. Úřady prý informoval, že nevlastní datovou schránku (advokáti ji v současnosti mít nemusí). Myslí si tedy, že ho chce česká justice poškodit, aby prohrál v arbitrážním sporu o miliardy korun.
Mluvčí České pošty ale odmítá, že by systém datových schránek fungoval špatně. Prý v takovém případě chyboval soud, protože si neověřil datum narození adresáta nebo číslo schránky.
Martina Lhotáková, mluvčí Městského soudu v Praze, připouští, že se úřednice soudu někdy překliknou a odešlou zprávu jinému advokátovi. Prý se nejedná o úmysl a vše se pokaždé vysvětlilo.
Kvůli datovým schránkám chystá Úřad na ochranu osobních údajů důkladnou kontrolu České pošty, která za schránky zodpovídá.
Zdroj: Parlamentnilisty.cz
Potřebujete poradit s EDI řešením pro vaši firmu?