Společnost Alza.cz a. s. připravila ve spolupráci s Platební institucí Roger zajímavý finanční [...]
Privátní značky jsou pro výrobce zajímavou příležitostí, jak mohou proniknout na evropský trh. Dokládají to čísla, která zveřejnila společnost Lidl.
Podle nich čeští producenti vyvezli do zahraničí v období leden až říjen 2010 zboží v hodnotě dvou miliard korun. České výrobky s privátními značkami tohoto řetězce se nyní objevují v regálech šesti evropských zemí – na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Chorvatsku a Slovinsku, postupně se začínají objevovat i v Bulharsku, kde společnost Lidl začala otevírat první prodejny. Další na řadě je rumunský trh, kam plánuje řetězec vstup v tomto roce. Právě tato expanze je jedním z aspektů, který bude určovat, o kolik se export zvýší. Druhým je snaha české centrály dohodnout podmínky pro vývoz českého zboží do zemí západní Evropy a také severských států, kde má řetězec již vybudovanou síť prodejen.
Ovšem najít obecně platné pravidlo ohledně exportu nelze. Každý trh je specifický a zákazníci v jednotlivých zemích mají chutě velmi odlišné. „Když jsme začali vyvážet pod privátní značkou vysočinu do Maďarska, byl jsem velmi skeptický. Nečekal jsem žádné velké prodeje. Naštěstí jsem se spletl, výrobek je zde velmi úspěšný,“ uvádí Pavel Čížek, obchodní ředitel firmy Krahulík, která prostřednictvím Lidlu vyváží masné výrobky do tří zemí, a doplňuje: „Čísla za vývoz zboží pod privátními značkami jsou pro nás velmi zajímavá. Je to kolem 10 % naší celkové produkce.“
Právě společnost Krahulík spolupracuje s řetězcem od samého začátku, tedy od roku 2003, kdy Lidl vstoupil na český trh a otevřel zde první prodejny. V současnosti Masozávod Krahulčí vyrábí pod privátními značkami Baroni a Pikok celou řadu produktů, od tyčových salámů až po krájené výrobky. Část z této produkce jde na vývoz.
„V této souvislosti stojí za zmínku, že jakýkoliv export je samozřejmě výhodný pro všechny výrobce uzenin v České republice, jelikož u nás je nadprodukce a mnohé firmy jen díky vývozu mohou plně využít své kapacity,“ poodhaluje nepříjemnosti, které trápí téměř všechny výrobce uzenin, Pavel Čížek a pokračuje: „Naše firma původně nebyla zaměřena na export a cílem byl zejména domácí trh. Samozřejmě nějaké pokusy o prodej do zahraničí byly, ale jednalo se spíše o náhodné reakce na některé poptávky. Jenže zavedení nové značky na trh je velmi finančně náročné a navíc jsme měli špatné zkušenosti s platební morálkou některých obchodních partnerů za hranicemi. Takže na vlastní pěst jsme do toho nešli a nyní vyvážíme jen prostřednictvím Lidlu.“
Jsou však i takoví čeští výrobci, kteří zahraniční trhy „dobývají“ hned na dvou frontách. Jednak prostřednictvím privátních značek, ale také pod svým jménem. To je případ vyškovské firmy Neli, která pod privátní značkou Lidlu vyváží jen jeden výrobek a tím je jemný kečup Pagusa, ale zato putuje do čtyř zemí. „Když jsme začali tento výrobek prostřednictvím Lidlu vyvážet, celkový obrat se nám zvýšil asi o 8,2 %. Export privátních značek je výborná příležitost pro zvýšení obratu, pro získání zkušenosti a poznání zvyklostí na cizích trzích,“ hodnotí Vladimír Štěpánek, ředitel společnosti Neli
Zdroj: Moderní obchod
Potřebujete poradit s EDI řešením pro vaši firmu?