Pro většinu našich sousedů jsou již kolky minulostí a podnikatelé či soukromé osoby ho mohou [...]
Význam zálohového systému spočívá v dosažení 90% sběru PET lahví a plechovek a zlepšení recyklace. Zálohomaty vytvářejí recyklační smyčku, která může zvýšit recyklaci až čtyřnásobně. Aby však systém fungoval efektivně a nepřidělával problémy menším obchodníkům, obcím a dalším, musí být správně nastavena legislativa.V Česku se aktuálně sbírá necelých 80 % PET lahví, ale kýžených 90 % požadovaných novou evropskou legislativou se bez zálohového systému pravděpodobně nedosáhne. Recyklace je v Česku na nízké úrovni – recykluje se pouze přibližně 49 % PET lahví a 30 % plechovek.
Česká republika není jedinou zemí, pro kterou je zálohování aktuální otázkou. V Evropě byly v rámci posledního půlroku spuštěny zálohové systéme například v Irsku, Rumunsku nebo Maďarsku. Ačkoliv je zálohový systém v Irsku v provozu teprve od 1. února 2024, systém už zaznamenává první úspěchy. Za první tři měsíce se skrze zálohomaty vysbíralo více než 100 mil. obalů. Zatímco v únoru 2024 při spuštění denně Irové vrátili pouze 69 000 obalů, v květnu 2024 už se jednalo o 2,37 mil. obalů denně.
„Rychlost, jakou se v Irsku po zavedení zálohového sytému daří sbírat nápojové obaly, jasně ukazuje, že se jedná o velice efektivní systém, který přináší kýžené výsledky. Při správném nastavení mohou podobných výsledků v budoucnu dosahovat i další nové země jako Rumunsko nebo Maďarko a ukázat tak zemím, které se na zavedení systému teprve připravují, že zálohový systém funguje a výrazně zvyšuje míru sběru a recyklace," říká Juraj Otta, Country Manager společnosti Tomra Collection Slovakia.
Distribuci pro Českou republiku zajišťuje společnost Tomra s.r.o., která již od roku 1996 pomáhá českým obchodníkům s výběrem zařízení a řešení pro sběr zálohovaných obalů.
Na spuštění svého zálohového systému se připravují také Polsko a Rakousko. V Polsku, které plánuje spuštění systému už na začátku roku 2025 podle průzkumů 81 % dotazovaných souhlasí s tím, že zálohový systém je nejlepším řešením, jak efektivně sbírat recyklovatelné obaly. Pro smysluplnost systému je pro recipienty důležitá především široká dostupnost míst pro vrácení obalů, ať už se jedná o zálohomaty v rámci hypermarketů a supermarketů, tak i středně velkých obchodů. Od samotných zálohomatů Poláci očekávají především rychlost a efektivitu, možnost vrácení všech typů zálohovaných obalů u jednoho stroje a jeho vhodné umístění v rámci obchodu.
Zálohovému systému je pozitivně nakloněna i většina rakouské společnosti. 76 % dotazovaných považuje použití systému jednorázové zálohy za nejefektivnější způsob sběru a recyklace nápojových obalů. Pro Rakušany je nejdůležitější čistota a funkčnost zálohomatů, dostatečné označení a viditelnost strojů v rámci obchodů nebo možnost v blízkosti strojů odevzdat i nezálohované recyklovatelné obaly.
Zdroj: www.retailnews.cz
Potřebujete poradit s EDI řešením pro vaši firmu?