Zbavte se ve své kanceláři stohů papírů. Archivujte své dokumenty elektronicky a v souladu s [...]
Přestože objem elektronické výměny dokladů mezi obchodními partnery stále roste, zůstává Česká republika v jejím využívání pozadu za průměrem Evropské unie a v některých případech se drží dokonce na samém chvostu. Vyplývá to z údajů hodnotící zprávy Evropské komise, která porovnala údaje z využívání EDI mezi obchodními subjekty v jednotlivých zemích za několik posledních let. V článku uvádíme pro přehlednost stavy v roce 2008 a v loňském roce.
V hodnocení míry využití automatické výměny obchodních dokumentů pro odesílání a přijímání objednávek v dohodnutém standardním formuláři (jako je EDIFACT, XML, atd.), umožňující automatické zpracování bez ručního zadávání, patří Česká republika spolu s Velkou Británií a Kyprem mezi tzv. opozdilce.
V roce 2010 využívalo v České republice EDI pro objednávky pouze 14,7 % všech společností, zatímco průměr EU činil 34,2 % a nejlepší Itálie dosahovala dokonce nadpolovičních 53,7 %. Pokud srovnáme údaje z let 2008 a 2010, tak míra využití EDI pro objednávky v ČR dokonce poklesla z 15,3 % na již zmiňovaných 14,7 %, zatímco v rámci EU došlo k razantnímu posunu z 25,5 % na 34,2 %. Itálie jako tahoun elektronizace dokonce za uplynulé dva roky míru využití EDI zdvojnásobila.
Tento ukazatel se zaměřuje na odesílání a přijímání faktur v dohodnutém standardním formuláři (jako je EDIFACT, XML, atd.), umožňující automatické zpracování bez ručního zadávání.
Tahounem je opětovně Itálie, Česká republika se držím s mírou využití 16,7 % zhruba na polovině průměru Evropské unie. Tento údaj je přitom identický s rokem 2008, zaznamenáváme tedy ve službách elektronické fakturace určitou stagnaci. Evropská unie přitom rostla za poslední dva roky zhruba o polovinu, z původních 20,6 % na 30,8 % zapojených společností v roce 2010. Na dvojnásobnou úroveň oproti stavu před dvěma lety pak vystřelil současný tahoun e-fakturace, Itálie, a to z úrovně 20,8 % na loňských 55,7 %.
Ukazatel sleduje možnost zadávání veřejných zakázek prostřednictvím specializovaného systému pro jejich elektronické zpracování, nikoliv pouhé zaslání elektronickou poštou.
Česká republika v počtu zadávání zakázek prostřednictvím elektronických systémů zaostávala v loňském roce za průměrem EU, který činil 12,5 %, pouze nepatrně. Přesto je náš výsledek 10,6 % trojnásobně horší než u Irska, které vykázalo 32,3 % zadávajících společností. Zajímavostí je, že ještě horšího výsledku dosáhla Itálie 10,3 % a na chvostu mezi Bulharskem, Tureckem a Kyprem skončilo s hodnotou 7,2 % Slovensko. V dvouletém srovnání pak došlo u všech zmiňovaných subjektů k zhruba pětinovému nárůstu počtu zadávajích společností.
A konečně poslední, o to však důležitější, oblastí je elektronické řízení dodavatelského řetězce. Tedy odesílání a přijímání všech druhů informací o dodavatelském řetězci (např. zásoby, výrobní plány, prognózy, vývoj dodávky) prostřednictvím počítačové sítě nebo webové stránky, avšak s výjimkou ručně zadaných e -mailových zpráv.
Česká republika je zde s 14,7 % společností sdílejícími informace o dodavatelském řetězci elektronicky opět lehce za průměrem Evropské unie, jenž činí 17,9 %. Stejně tak je přibližně pětinový nárůst za uplynulé dva roky. Míra našeho zaostávání za nejlepšími je nejvíce patrná ve srovnání s Chorvatskem, kde je úroveň zapojených společností celých 53 %.
Zdroj: EEI Platform, Digital Agenda for Europe
Potřebujete poradit s EDI řešením pro vaši firmu?