Zcela nový on-line nástroj pro tvorbu logistických etiket s SSCC (Serial Shipping Container Code) [...]
Systémy řízeného skladování (WMS) jsou stále dostupnější i pro malé a střední firmy díky levným cloudovým variantám. Část pořizovacích nákladů odstraňují také mobilní aplikace místo klasických čteček čárových kódů. Přečtěte si, jak WMS mobilní aplikace fungují, komu přinesou nejvíc užitku a kterým skladům se stále vyplatí čtečky.
Pracovní postup je s WMS aplikací a mobilním telefonem velmi podobný jako u klasických čteček čárových kódů. Rozhraní je v mobilní appce typicky totožné, hlavní rozdíl je v tom, že k samotnému skenování se využívá mobilní fotoaparát. Funguje to stejně, jako když přes fotoaparát skenujete QR kódy.
Při vychystávání zboží si skladník v mobilním telefonu zobrazí objednávku, WMS ho nejkratší možnou cestou navede ke zboží, skladník načte kód a předá zboží k balení či expedici. Stejně tak během příjmů pomocí aplikace načte kód, WMS přidělí zboží vhodnou pozici ve skladu dle zvolené strategie a skladníka k ní dovede.
Mobilní aplikace není standardem u všech systémů WMS, ale trend se postupně rozšiřuje. WMS aplikaci pro operační systém Android nabízí například LOKiA WMS.
Největší výhodou jsou nízké vstupní náklady při přechodu na WMS. Jedna čtečka čárových kódů stojí 10 až 15 tisíc Kč, zatímco aplikaci si skladníci zdarma stáhnou do mobilu. Pokud skladníci chytré telefony nevlastní, nebo je chcete vybavit firemními, vystačíte si se smartphony za pár tisíc. Stačí, když mají průměrný fotoaparát.
WMS appky jsou také vhodnou alternativou pro pokrytí špiček. Pokud například před Vánoci nabíráte brigádníky na výpomoc, nemusíte pro ně nakupovat nové čtečky – WMS aplikaci si stáhnou do mobilu.
Stejně tak se aplikace hodí dalším zaměstnancům, kteří ve skladu netráví celou pracovní dobu. Například vedoucímu skladu, který si při jednorázových kontrolách ve skladu nemusí půjčovat čtečku od kolegů.
Oproti čtečkám jsou smartphony také menší a lehčí. Manipulace s nimi je jednodušší, a proto se hodí do terénu, mikro skladů či netypických skladů, jako je archiv s šanony, půjčovna oblečení nebo sklad nářadí.
V porovnání s mobilními aplikacemi je ve větších skladech práce s klasickými čtečkami stále efektivnější, protože:
čtečky skenují rychleji (2 až 4 krát) a z větší dálky,
čtečky skenují i v špatně osvětleném či prašném prostředí,
se čtečkou lze pracovat v rukavicích,
mobil má nižší výdrž baterie a musí se častěji dobíjet.
Mobilní WMS aplikace také nepřečte všechny typy kódů. Fotoaparáty v telefonech kromě QR kódů naskenují i klasické čárové kódy EAN či UPC, ale pokud ve skladu používáte specifičtější kódy, raději si jejich kompatibilitu s appkou nejprve ověřte u dodavatele WMS.
Další nevýhoda plyne z toho, že smartphony nejsou na rozdíl od čteček uzpůsobené pro náročnou práci ve skladu. Čtečky jsou vyrobené z odolného materiálu, takže obvykle přežijí i pády, nárazy či kontakt s vodou. Proto se WMS v mobilu hodí spíše do skladu e-shopu s oblečením než do skladu výrobce autodílů. Řešením jsou případně outdoorové chytré telefony či alespoň bytelné kryty.
WMS aplikace do mobilu je vhodnou alternativou pro malé a střední firmy, které chtějí zefektivnit skladové procesy, ale klasické čtečky jsou pro ně příliš nákladné či zbytečný luxus. V kombinaci s levným cloudovým WMS mohou firmy přejít na řízené skladování s počátečními náklady v řádu tisíců až desetitisíců a nikoliv statisíců, jak je to u velkých firem.
Velkým firmám se kvůli efektivitě stále vyplatí investice do čteček. V ideálním případě ale čtečky s mobilní appkou zkombinujte. Skladníci v běžném provozu pracují se čtečkami a aplikaci v telefonu využijí brigádníci ve špičce či vedoucí skladu.
Zdroj: redakce EDIzone
Potřebujete poradit s EDI řešením pro vaši firmu?