Zcela nový on-line nástroj pro tvorbu logistických etiket s SSCC (Serial Shipping Container Code) [...]
Zvyšující se cena lidské práce nebo čím dál vyšší nároky zákazníků, kteří chtějí všechno hned, jsou podle logistických manažerů hlavními důvody vedoucími k částečné nebo plné automatizaci skladů. Ve studii Trendy v české logistice 76 % oslovených firem počítá s tím, že v nejbližším roce zainvestuje do automatizace. Co přesně si pod tím ale představit – a mají se dnešní skladníci bát o práci?
Jestliže chce výrobní nebo obchodní firma pomýšlet na (polo)automatizaci svého skladu, musí si ze všeho nejdříve udělat pořádek v interních procesech. Od zvolení vhodné strategie zaskladňování i vyskladňování zboží přes uspořádání skladových pozic a regálů až po koordinaci zaměstnanců a všech logistických procesů.
Do analýzy stavu a optimalizace interních procesů chce podle studie Trendy v české logistice v nejbližším roce investovat 71 % oslovených firem. Taková analýza je přitom běžnou součástí nasazování informačního systému pro řízení skladů (WMS). Firmy si tak mohou k analýze rovnou přizvat externího dodavatele vybraného WMS, který má díky zkušenostem z jiných skladů velký znalostní přesah a přinese do firmy cenné know-how a best practises.
Optimalizované procesy jsou ideálním začátkem pro nasazení WMS. Ten odřídí všechny důležité logistické procesy a nastartuje ve skladu automatizaci.
Díky WMS získá firma dokonalý přehled o každém naskladněném i vyskladněném výrobku a jeho přesném umístění (a to nejen ve kterém regálu leží, ale také například na které paletě leží). Skladníci díky tomu po skladu nebloudí, ale chodí na jistotu. Šikovná WMS dokonce optimalizují trasy skladníků a navádí je po skladu tak, aby objednávku vyskladnili v co nejkratším čase.
Podobně lze díky WMS naplno využít přínosy zvolené zaskladňovací strategie. Systém skladníky navádí tak, aby rychloobrátkové zboží umístili blíže k výdeji, zatímco méně obrátkové zaskladnili dozadu. WMS přitom „přemýšlí“ a maximálně vytěžuje regály i skladové pozice. Krásně je to vidět na příkladu Amazonu, který kdysi díky WMS a využití strategie náhodné pozice uskladnil dvakrát více zboží než dříve, aniž by rozšířil skladové prostory.
To, že WMS zvyšují efektivitu skladů, ale nedemonstruje jen gigantický Amazon. Příklad českého e-shopu Bonus Bona, který dříve vychystával objednávky 12 hodin, ale po nasazení systému LOKiA WMS mu stejný počet objednávek zabere jen 2 hodiny, hovoří sám za sebe.
Není divu, že podle výzkumu chce v nejbližším roce do WMS investovat 53 % oslovených firem.
WMS je přitom pouze pomyslným počátkem automatizace, firmy mohou zajít mnohem dále. Roboti, drony, prediktivní analýza, strojové učení nebo využití virtuální reality v budoucnosti pravděpodobně ovládnou světovou logistiku a posunou ji na netušenou úroveň.
Skladníci se ale o svou práci (alespoň prozatím) bát nemusí. Technologie neslouží k tomu, aby skladníky nahradila, ale aby jim pomáhala a ulevila od rutinní práce. Skladníci například díky WMS nemusí znát pozice zboží, hledat správné šarže a kódy výrobků nebo hlídat limity pro skladové zásoby. Vše za ně dělá WMS.
Navíc sklad, ve kterém zboží vyskladňují drony, hotové balíčky na výdej odvážejí chytří roboti a veškerý provoz řídí jeden člověk, je minimálně v Česku ještě hodně vzdálenou budoucností.
Zdroj: Trendy v české logistice 2020
Potřebujete poradit s EDI řešením pro vaši firmu?