Ve čtvrtek 21. listopadu se uskutečnil již 16. ročník logistického fóra LOG-IN, akce pořádané na [...]
Jak zajistit vysokou dostupnost zboží a zároveň nízký objem skladových zásob, je tématem konceptu VMI, kterému se věnuje nový průvodce vydaný organizací ECR Community.
V České republice se začínají stále více využívat informace o stavu zásob u odběratele. EDI zprávu INVRPT běžně zasílají některé retailové řetězce a jejich dodavatelům slouží pomocí služby ORION Inventory Report. O jejím vzniku jsme psali v rozhovoru s Václavem Kameníčkem (2014). Metoda VMI ovšem ve spolupráci dodavatele a odběratele využívá nejen tuto informovanost, ale navíc ji rozšiřuje až do optimalizace samotného závozu zboží.
Nový manuál iniciativy ECR na téma VMI (Vendor Managed Inventory) shromažďuje nejlepší evropskou praxi řízení zásob dodavatelem. Byl vydán organizací ECR Community a zaměřuje se na efektivní strategii doplňování zboží založenou na spolupráci, která umožňuje vysokou dostupnost zboží při nízkém stavu skladových zásob. Publikace obsahuje aktuální příspěvky expertů z dodavatelského řetězce, pocházejících jak z praxe, tak z akademického sektoru, a také závěry průzkumu provedeného v 15 zemích.
Dále se věnuje i zásadním tématům z oblasti dodavatelského řetězce, včetně zásad a organizace VMI, důležitých kategorií, implementace, řízení, cílů a koordinace IT oblasti. Manuál také popisuje nejnovější teorii VMI a obsahuje některé nástroje a vzorové dokumenty, které odborníkům z dodavatelského řetězce zjednodušují jejich zavedení do praxe.
Manuál byl vypracován 15 organizacemi ECR a GS1 ve spolupráci s docentkou Hele Hammerovou z Technologické university v Tallinnu, přičemž práci koordinovalo sdružení GS1 Switzerland. „Procesní modely musí mít přeshraniční platnost, aby nezastaraly. Manuál VMI je prvním krokem, další spolupráce však bude nezbytná,“ vysvětluje Valentin Wepfer, zástupce generálního ředitele ECR/GS1 Switzerland.
Zdroj: Logistika, ECR, CCV
Potřebujete poradit s EDI řešením pro vaši firmu?