• CZ
  • SK

55 % českých potravin v obchodech? Obchodníci nesouhlasí

 29. 05. 2020

Ve třetím čtení by Poslanecká sněmovna měla projednat pozměňovací návrh novely zákona o potravinách – povinný 55% podíl českého zboží v obchodech od nového roku. Tento podíl by měl každý rok růst o 5 % až na 85 %. Proti jsou obchodní řetězce i Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR.

Tento pozměňovací návrh požaduje poslankyně Margita Balaštíková (ANO) se Zdeněkem Podalem (SPD) a dalšími dvěma desítkami poslanců z různých stran. Cthějí tím ukončit nesmyslný dovoz potravin. Proti návrhu se postavila část opozice, například poslanec Petr Bendl (ODS), podle něhož by se tak omezila dostupnost potravin a nakonec by to znamenalo pro běžné spotřebitele jejich zdražení.

Problémem jsou komodity, ve kterých ČR není soběstačná, například ovoce a zelenina nebo vepřové maso. "Zajímalo by mě, jak dokážou čeští zemědělci a potravináři pokrýt poptávku třeba po vepřovém se soběstačností na úrovni 46 procent. To by vepřo-knedlo-zelo zmizelo z českých stolů už v polovině června? A co zelenina a ovoce, kterou čeští dodavatelé dokážou stabilně dodávat pouze několik měsíců. Kojenecké výživy se v ČR nevyrábějí vůbec, ale přitom jim v tom české podmínky nebrání," uvedl za obchodní svaz Miro Dinga.

Podle poslankyně Balaštíkové, i když to návrh novely neobsahuje, vznikne prováděcí vyhláška, kterou se z návrhu vyloučí prodejny se speciálními potravinami. "Jestliže má někdo prodejnu s italskými sýry, nenabízí logicky ty české. Vyloučeno bude i zboží, které si v ČR nevyprodukujeme, jako jsou pomeranče, citrusy, mořské plody a podobně," řekla již dříve Mladé frontě Dnes. "Argument paní poslankyně o prováděcí vyhlášce je jen nesmyslné a nefunkční alibi, proč některé zemědělské a potravinářské koncerny hledají další zdroje financování," dodal Dinga.

Přečíst celý článek.


Zdroj: denik.cz

Reklama

Potřebujete poradit s EDI řešením pro vaši firmu?