• CZ
  • SK

Tripartita jednala o výhodách i slabinách digitální ekonomiky

 21. 02. 2017

Rozvoj digitálního hospodářství je podle předsedy Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka naprosto zásadní pro budoucí vývoj české ekonomiky a konkurenceschopnosti. Svaz by uvítal zejména využití elektronických faktur uvnitř státní správy, řekl Hanák novinářům po včerejším jednání tripartity. Vláda chce v rozvoji digitální agendy postupovat podle akčního plánu, který zahrnuje mimo jiné online služby státu, zvyšování ochrany osobních údajů nebo kybernetické bezpečnosti.

"Z podnikatelského pohledu považujeme za nejzávažnější elektronickou fakturu uvnitř státní správy," prohlásil Hanák. Plné využití elektronických faktur formou elektronické výměny strukturovaných dat (Electronic Data Interchange) by Svaz chtěl ve veřejné i soukromé sféře. "Čím více se ten proces zrychlí, tím to bude lepší pro celou ekonomiku," uvedl.

V akčním plánu, který připravila pracovní skupina pod vedením koordinátora digitální agendy Tomáše Prouzy (ČSSD), se počítá s rozvojem online služeb státu pro občany a posílením takzvaného e-governmentu, tedy elektronizace státní správy. Další prioritou je posilování ochrany osobních údajů a s tím související ochrana systémů státní správy před kybernetickými útoky.

Vláda se chce nadále věnovat také fenoménu sdílené ekonomiky, který zasahuje například do oblasti osobní dopravy, ubytování nebo třeba poskytování půjček. Uvažuje se o tom, že pro tento sektor by mohla vzniknout nová legislativa. Pro její regulaci se vyjadřují zejména odbory.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Středula po dnešním jednání upozornil, že sdílená ekonomika může vést k daňovým únikům. "Budeme se tím znovu zabývat, až bude analýza ekonomických dopadů," poznamenal. Dodal, že vláda by se neměla soustředit pouze na přínosy digitalizace, odbory se obávají zejména úbytku pracovních míst. "Upozornili jsme, že otázka digitalizace je daleko vážnější proces než jen to, co se říká. Vidíme nebezpečí propadu počtu zaměstnanců," prohlásil.

Zdroj: ČTK

Reklama

Potřebujete poradit s EDI řešením pro vaši firmu?