Účinnost evropského nařízení eIDAS se blíží. Je platné a závazné od 1. července 2016. Jaké praktické [...]
V dubnu tohoto roku byl v rakouském parlamentu schválen nový zákon o elektronické fakturaci, tzv. Kosolidierungsgesetz. Rakousko změnou legislativy nejen reaguje na povinnost harmonizovat ji s evropskými normami, ale zákon by měl významně pomoci Rakousku v rozvoji e-fakturace. Vejde v platnost 1. ledna 2014, kdy zásadně změní způsob zasílání elektronických faktur rakouské federální vládě. Všechno zboží nebo služby tak budou muset být fakturovány v elektronické strukturované podobě.
Strukturované dokumenty |
---|
O strukturovaných elektronických dokumentech se mluví jako o inteligentních dokumentech, které postupně nahrazují oběh papírových. Uživatele provází vyplněním a jeho vytvořením vzniká datová větev, se kterou je možné dál pracovat. Nejdůležitějším prvkem je elektronický podpis, který prokazuje, kdo dokument schválil a to na různých úrovních procesu. Pro jejich přínos ke zjednodušení a zefektivnění výměny informací mezi institucemi mají doporučení i ze strany Evropské komise. |
Země EU mají zodpovědnost do roku 2013 přenést do své národní legislativy evropskou direktivu 45/2010 2010/45/EU z 13. 7. 2010, která se ve velké míře týká právě elektronické fakturace a pomůže ve státech EU sladit některé pojmy. Rakousko se však v případě nového zákona nespokojilo s implementací zmíněné "směrnice 45" do národní legislativy, ale učinilo významný krok dál.
Tento krok by měl významně pomoci rozvoji elektronické fakturace v zemi a vynést Rakousko z dosud nelichotivé pozice pod průměrem EU. Podle posledního celoevropského srovnání, která shromáždil EUROSTAT za rok 2010, je Rakousko podobně jako Česká republika mezi zeměmi, které jsou označeny jako "laggards" neboli "opozdilci", neboť méně než 20% podniků vystavuje a přijímá elektronické faktury ve standardních stukturovaných formátech. Podobně jako v Česku rakouské podniky nejčastěji formy, které nejsou vhodné pro automatické zpracování (okolo 30% podniků praktikovalo odesílání e-mailů s přílohami PDF).
Nová povinnost při fakturaci k orgánům státní správy však bezpochyby tuto situaci změní a pozitivně ovlivní také výměnu elektornických dokladů mezi samotnými podniky. Podobnou cestou se vydaly také jiné zěmě jako Dánsko, Finsko, Itálie, Španělsko a Švédsko, které zavedly povinnost fakturovat elektronicky pro instituce veřejné správy.
Znění zákona je v současné době dostupné pouze v němčině, nicméně podívejme se alespoň na některé z něj vyplývající důležité body.
Jak bylo uvedeno, Rakousko není první země EU, která v oblasti státní správy přechází na elektronické faktury. Legislativa se však nerozvíjí tímto měrem jenom v rámci EU pod zodpovědností implementace nových směrnic. Chcete dobrý příklad mimo EU? Od 1. července 2012 tento způsob přijímání faktur schválila i norská vláda.
Rakouské ministerstvo financí zavede e-fakturaci s EB rozhraním (standardizované rozhraní pro e-faktury ve formátu XML pro ERP systémy) za použití speciálního, dedikovaného vládního portálu (uživatelsky přívětivě však samotný portál rozhodně nevypadá, posuďte sami na www.erb.gv.at). Další portál s vlastním UBL subsetem má zřízena také holandská vláda. Postupně tak přibývají další a další samostatné portály jednotlivých členských států zřizující povinné zasílání elektronických faktur orgánům veřejné moci, kdy každý disponuje vlastním, odlišným subsetem.
Navzdory schváleným novým regulím o e-fakturaci, které vstoupí v platnost v roce 2013, je tak B2G e-fakturace stále rozdílná a nejednotná, byť se její využití a zavádění rozšiřuje téměř exponenciálně. V současnosti je diskutována iniciativa Evropského parlamentu, která si klade za cíl plošné uzákonění povinné elektronické fakturace v případě veřejných zakázek ve všech zemích EU27 do roku 2016.
-onr-; – tua-
Potřebujete poradit s EDI řešením pro vaši firmu?